Які бувають безшовні труби

Труба безшовна – один із видів трубного металопрокату. Головна відмінність від іншої продукції – відсутність поздовжнього або спірального шва, що з’єднує коло. Це насамперед пов’язане з технологією виробництва. А вони використовують різні. Наприклад, цей вид прокату буває гарячекатаним, пресованим, кованим, отриманим шляхом волочіння, холоднотягнутим.Тобто, на відміну від прямошовних, спіралешовних зварних труб при виробництві застосування зварювання неактуальне. 

Виділяють кілька параметрів класифікації безшовних труб, а саме:

  • технологія виробництва трубного прокату;
  • матеріал для виготовлення безшовних труб;
  • напрями використання аналізованих нами металовиробів.

Великий сортамент безшовних труб ви знайдете на сайті ТОВ “МСК Україна” https://mskukraine.com/uk/katalog-produkcziyi/chornyj-metaloprokat/bezshovni-truby/ за доступною ціною в Києві та інших містах України.

Які бувають безшовні труби?

Усі безшовні труби відрізняються за технологією виробництва. Саме вона враховується у більшості ГОСТів, що визначають сортамент та технічні умови цього виду металовиробів. Про це коротко.

Відзначимо основні технології виготовлення безшовних труб:

  • прокатка, про неї трохи докладніше нижче;
  • кування, мова про радіальне кування попередньо нагрітої заготовки;
  • пресування, пряме чи зворотне.

В ході кування заданий переріз і профіль труб формуються шляхом використання бойків у ковальському пресі. Вони здійснюють зворотно-поступальні рухи. Пресування полягає у видавлюванні нагрітої заготовки через певну замкнуту форму меншого розміру.

Прокатка полягає у сукупності виконуваних операцій. На першому етапі із вихідної заготовки виготовляють трубу. Раніше використовували блюм (зливки, отримані під час прокатки металу на блюмінгу (прокатному стані)). Спочатку виконували розкривання блюму. Потім заготовку нагрівали до певної температури кільцевої печі. І після цього на прошивному таборі виконувалася прокатка. Це, звісно, ​​загалом. Є цілий ряд супутніх технологічних операцій. Наразі більше застосовується технологія безперервного лиття.

Потім проводиться обробка заготівлі з метою надання їй заданих розмірів, форми перерізу та робочих характеристик. Класифікація виконується виходячи з температури заготовки, що обробляється. Основні види металопрокату:

  • гарячедеформований;
  • холоднодеформований;
  • теплодеформований.

Цей параметр широко використовується у ГОСТах, що вказують на сортаменти безшовних труб. Грунтуючись на нормативних документах, продовжимо розмову далі.

Сортамент гарячо- та холоднодеформованих труб, їх технічні умови

ГОСТ 8732-78 визначає сортамент гарячедеформованих безшовних труб. Розглянемо основні параметри класифікації. Розміри прокату такі:

  • зовнішній діаметр від 20 до 530 (550) мм;
  • товщина стінки від 25 до 75 мм;
  • довжина від 4 до 12,5 метрів.

ГОСТ 8734-75 визначає сортаменти холоднодеформованих безшовних труб. Перший критерій – товщина стіни. Прокат буває особливо тонкостінним, тонкостінним, товстостінним, особливо товстостінним. Довжина такого виду металовиробів від 1,5 до 11,5 метрів. Діаметр труб від 5 до 250 мм (на вимогу виготовляється і діаметром 4 мм). Товщина стінки від 0,3 (на замовлення від 0,2) до 24 мм.

Щодо технічних умов, то вони визначають основні параметри вибору. Так для гарячедеформованого прокату діють ГОСТ 8731-74 та ГОСТ 32528-2013. Вони вказані, наприклад, марки сталі, з якої виготовляються безшовні труби. Крім того зазначено наявність чи відсутність термічної обробки, інші параметри. У холоднодеформованого прокату свої ГОСТ 8733-74 та ГОСТ 32678-2014. Вони ж поширюються і на теплодеформовані труби.

Матеріал виготовлення

Вже побіжно зазначили, що безшовні труби виготовляються з різних матеріалів, у тому числі металу. Трохи про це докладніше. Виділяють дві групи металопрокату. Перша – чорна. У разі використовуються певні марки стали. Друга – кольорова. Вона передбачає виробництво безшовних труб із кольорових металів та сплавів.

У свою чергу і марки стали відрізнятися своїми властивостями. Широко застосовуються вуглецеві марки, але є леговані. Леговані відносяться до корозійностійких марок сталі. У тому числі безшовні труби можуть бути виготовлені і з аустенітних марок сталі. Детальніша інформація про них для безшовного трубного металопрокату гарячедеформованого в ГОСТ 9940-81. Якщо прокат тепло- чи холоднодеформований, то потрібний ГОСТ 9941-81.

Кольорові метали та сплави використовуються рідше, але й такий варіант є. Наприклад, титанові безшовні труби (з титану та його сплавів) виготовляються за ГОСТ 21945-76 та ГОСТ 22897-86. Якщо говорити про трубки, то вони можуть виготовлятись зі сплавів інших кольорових металів, наприклад, латуні.

Крім цього, випускається і безметовий біметалічний трубний металопрокат. Наприклад, за ГОСТ 22786-77 зовнішній шар труби із сталі, а внутрішній – із міді.

Функціональне призначення

Існує ціла низка ГОСТів, що визначають напрямки застосування безшовних труб. Тобто, використовуючи певний нормативний документ, можна визначитись із сортаментом для певного напряму використання. Грунтуватись можна на такі параметри як марка сталі, наявність або відсутність захисного покриття, габарити. Виділимо для прикладу кілька основних видів безшовних труб за призначенням:

  • нафтохімічна та нафтопереробна промисловість;
  • суднобудування, холоднодеформований прокат для нафтонагрівачів, котлів, пароперегрівачів та інших цілей, гарячедеформований для паронагрівачів;
  • облаштування систем охолодження (плоскоовальні радіаторні трубки, наприклад, в автомобілях);
  • виробництво велосипедів, мотоциклів та інших транспортних засобів;
  • енергомашинобудування;
  • теплообмінне та котельне обладнання;
  • будівництво (у металоконструкціях різного функціонального призначення, ГОСТ Р 54864-2016);
  • інші технічні цілі, та ж побутова сфера, дуже варіативний у плані використання вид трубного прокату.

Широко використовуються насосно-компресорні та обсадні безшовні труби. Напрямок застосування повною мірою визначає характеристики труб. Або навпаки, характеристики труб визначають напрямок використання як критерій класифікації та вибору.

За критерій вибору прокату беруться умови експлуатації, специфіка робочого середовища. Це також впливає на те, які бувають безшовні труби. Є прокат для транспортування в рідкому та газоподібному стані, наприклад, для маслопроводів та паливопроводів, включаючи високого тиску.

Форма поперечного перерізу профілю

Наступний параметр, на якому зупинимося, – форма поперечного перерізу профілю. Як правило, безшовна труба круглого перерізу. Зустрічається такий прокат набагато частіше, ніж інші, але є й інші рішення. Існує таке поняття як профільна труба. Це трубний прокат, в якому переріз профілю відрізняється від круглого. Профільні труби також випускаються і безшовними. Серед основних форм профілю прямокутна та квадратна.

Ще профільні безшовні труби бувають:

  • краплеподібними;
  • овальними;
  • шестигранними;
  • плоскоовальними;
  • з порожніми ребрами.

І це ті форми профілю, куди є відповідний ГОСТ. Сортамент набагато ширший.

Наявність додаткового покриття

Найчастіше безшовна труба виготовляється із вуглецевих марок сталі. У разі іноді вирішується додатково цілий ряд завдань. Розглянемо кілька із них. Почнемо з основної. Вуглецеві марки стали схильні до корозії. Щоб захистити від цього негативного явища безшовну трубу, наноситься захисний шар. Це може бути в найпростішому варіанті шар фарби (труба пофарбована безшовна). Варіанти складніші та дорожчі – шар цинку (труба безшовна оцинкована) або шар полімерного матеріалу.

Друге завдання полягає у підвищенні декоративних характеристик. Відповідно, наноситься декоративний шар. Можливо та сама фарба. Варіант дорожчий – шар хрому. Це труба безшовна хромована. Є інші декоративні покриття.

Третє завдання часом полягає у необхідності зниження теплопровідності матеріалу. Наприклад, під час передачі теплоносія. Щоб звучало простіше. Існують системи централізованого теплопостачання. Потрібно щоб вода або пара потрапили від котельні, що окремо стоїть, в будинок або квартиру гарячими. Тоді на трубу належним чином наноситься або укладається шар теплоізоляційного матеріалу. Це безшовна труба попередньо теплоізольована. Причому варіантів оболонки маса і це також потрібно враховувати. Читайте про це у статті “Труба безшовна для опалення – параметри вибору”. Існують інші види покриттів.

Розглянули основні критерії, щоб відповісти на запитання: “Які бувають безшовні труби?” Як бачите параметрів вибору безліч, як і сортамент продукції. Щоб орієнтуватися у всьому цьому різноманітті та зробити правильний вибір – звертайтесь до нас. Допоможемо купити безшовні труби правильно, вибравши оптимальний варіант за ціною і виходячи з завдань, що вирішуються.

Previous post Основні помилки при виборі відеореєстратора
Next post Если вы хотите поселиться в Киевской области, выбирайте лучший вариант