Справа в трусах: що губить сперматозоїди
Крій чоловічих трусів впливає на якість сперми, з’ясували американські вчені. Чим тісніше чоловічі труси, тим нижче концентрація сперматозоїдів у спермі і тим менше серед них рухомих сперматозоїдів. Дослідники пояснюють цей ефект перегріванням яєчок і закликають чоловіків уважніше ставитися до вибору нижньої білизни.

Які труси краще носити чоловікам
Вчені з Гарвардського університету з’ясували, які труси краще носити чоловікам. Оптимальними варіантами виявилися боксери і «сімейки» — у чоловіків, що їх носять, концентрація сперматозоїдів у насіннєвій рідині вища, ніж у тих, хто віддає перевагу більш обтягуючій білизні. Результати роботи були опубліковані в журналі Human Reproduction .
Щоб сперматозоїди оновлювалися регулярно, в яєчках повинна постійно підтримуватися певна температура. Як правило, вона завжди на два градуси нижче за температуру тіла. Тільки за таких умов можливий нормальний сперматогенез. Розтягуючись і скорочуючись, кремастерний м’яз підтягує тестикули за необхідності до верхньої частини мошонки. Коли потрібно, вона опускає яєчка назад на своє звичне місце. Це відбувається навіть при коливаннях навколишньої температури.
Дослідники зібрали дані про 656 чоловіків 18-56 років, які у 2000-2017 роках зверталися до Массачусетської лікарні для лікування безпліддя. Кожен із них надав зразки сперми та крові, а також повідомив, яку білизну носив протягом останніх трьох місяців, та відповів на кілька питань про спосіб життя.
53% чоловіків носили боксери. Це виявилися молодші та стрункіші учасники, які частіше приймали гарячі ванни або балували себе джакузі.
Порівняно з тими, хто волів плавки або інші труси обтягуючого крою, у них на 25% вище концентрація сперматозоїдів у зразках і на 33% більше рухомих сперматозоїдів.

Крім того, у них на 14% нижчим був рівень ФСГ, фолікулостимулюючого гормону. Цей гормон виробляється гіпофізом і необхідний вироблення сперматозоїдів. Підвищення його рівня в крові учасників, що носили тісну білизну, говорить про те, що організм намагається компенсувати збитки, що завдається яєчкам перегрівом в білизні, що щільно сидить.
Результати збереглися навіть при поправці на вік чоловіків, спосіб життя, любов до гарячих ванн та інші фактори. Найбільші відмінності спостерігалися між чоловіками, які віддають перевагу сімейним трусам, і тими, хто носив тісні плавки.
Різниці в інших гормонах, що впливають на репродуктивне здоров’я, не було. Не було значних відмінностей у пошкодженні ДНК сперматозоїдів.
«Важливість цього дослідження в тому, що ми змогли виявити потенційний взаємозв’язок між типом нижньої білизни, що носиться, і показниками функції яєчок, такими як рівні репродуктивних гормонів і пошкодження ДНК сперматозоїдів, які не враховувалися у всіх попередніх роботах. Також нам вдалося виявити компенсаційний механізм, при якому зниження виробництва сперми, пов’язане з типом нижньої білизни, сигналізує гіпоталамус про підвищення секреції гонадотропіну, гормону, який діє на сім’яники і який призводить до підвищення рівня ФСГ у спробі збільшити виробництво сперми. Ця гіпотеза вимагає підтвердження подальшими дослідженнями», — робить висновок доктор Лідія Мінгез-Аларкон, провідний автор дослідження.
Дослідники зазначають, що не варто узагальнювати результати дослідження для всіх чоловіків, оскільки робота була зосереджена на чоловіках, які мають проблеми з фертильністю. Тим не менш, у чоловіків, які взяли участь у дослідженні, за стандартами ВООЗ була хороша сперма якості. Також висновки не говорять про те, що тип білизни впливає на стан сперматозоїдів, а лише підкреслюють існуючу кореляцію.
На стан сперми можуть вплинути й інші фактори – наприклад, тканина нижньої білизни
“Оскільки чоловіки можуть вибирати, які труси їм носити, ці результати можуть бути корисними для покращення функції яєчок у чоловіків”, – вважає Мінгез-Аларкон.
У 2017 році вчені звернули увагу, що кількість сперматозоїдів у чоловіків у розвинених країнах зменшилась на 52,4%.
«Результати просто шокують, — повідомив Хагаї Левін, епідеміолог із Єврейського університету в Єрусалимі та головний автор дослідження. — Хоча екстракорпоральне запліднення до певної міри допоможе впоратися з наслідками, для усунення кореня проблеми — поганого чоловічого здоров’я — поки що зроблено мало».
Найбільший інтерес для дослідників становили чоловіки, від яких ще ніхто не завагітнів — вони поки що були самотні або надто молоді. Концентрація сперматозоїдів впала з 99 до 47 млн/мл.
Це тривожні цифри з огляду на те, що, згідно з критеріями ВООЗ, у чоловіків з концентрацією сперматозоїдів менше 40 млн/мл шанси зачати дитину обмежені, а при концентрації менше 15 млн/мл природне зачаття взагалі практично неможливе.
Погана якість сперми говорить не лише про можливі проблеми із зачаттям, а й про погіршення чоловічого здоров’я загалом. Невелика кількість сперматозоїдів пов’язана з серцево-судинними захворюваннями, ожирінням, раком і загалом вищими ризиками передчасної смерті. Хоча очікувана тривалість життя чоловіків зростає завдяки поліпшенню санітарних умов, умов харчування та досягненням медицини, досягнутий прогрес може звернутися назад.